4. Fejezet - Az j kikpzkzpont (Zack)
Maryanne 2014.08.12. 17:19
Zack
AZ J KIKPZKZPONT
Otthagytam a csajt; fl volt, ha mg egy percig vele maradok, beptem a falba. Mg egy ilyen idegest, okoskod lnyt nem hord, s nem is hordott a htn a Fld.
De, ha msrt nem is, azrt megrte odamennem hozz, hogy megtudjam, pontosan hol is van a kzpont. Azt az inft mr hamarabb megkaptam, hogy Kornlt kell keresnem; volt a kzpont vezetje.Visszamentem a terembe, s leltem j padtrsam mell. Marcinak hvtk, nlam alacsonyabb, szsztyr fi volt. A jegyei tlagosak, se nem kitn, se nem buks kzeli. Az elz padtrsa megbukott, aki a legjobb bartja is volt egyben, s most – volt egy olyan rzsem -, engem tekintett a leend legjobb bartjnak.
Szerencstlen src milyen hamar fog koppanni…
Olvia ismt bejtt a terembe, s most tzvdelmi oktatsban rszesltnk. Elhalsztam a tskmbl a rajzfzetemet, s elkezdtem rajzolni, mikzben az osztlyfnkm pp a tzolt kszlk helyes hasznlatrl olvasott.
Nem igazn rtettem, minek kell megtanulnunk ezt, mivel van egy olyan kittel a hzirendben, hogy a tzolt kszlkhez csak a tanrok nylhatnak…
Hirtelen bizseregni kezdett a brm, mint mikor valaki figyel. Felnztem a stnrl, amit rajzoltam, s lttam, hogy nem is tvedtem: a krlttem l sszes lny shajtozva, nyl csorgatva s bambn bmulva engem nzett. Shajtottam, letettem a ceruzt a kezembl, s kinztem az ablakon.
Megszoktam mr, hogy a lnyok mindig megbmulnak. Csak ht, sajna, egyik sem r fel egy bizonyos lnyhoz… A problma viszont ott kezddik, hogy Iza s kztem, most per pillanat, 250 km tvolsg van.
- … Zack! – hallottam hirtelen az osztlyfnkm hangjt.
- Mit csinljak, tanrn? – krdeztem, s visszafordultam a taner fel. A szemem sarkbl lttam, hogy az egsz osztly engem nz.
- Csak arra krnlek, figyelj! – mondta a n flnyes hangon. – De ha ennyire unod az rmat, akr tvozhatsz is!
Belenztem Olvia szembe. Azokbl tisztn ltszott: a n megvan abban a rhejes tudatban, hogy gysem merem itt hagyni az rt, elvgre nemcsak hogy ma van az els nap, de mg j is vagyok. Micsoda amatr!
- Akkor engedelmvel! – mondtam, s a fzetemet meg a ceruzt bedobtam a tskmba, s mr ott sem voltam.
Kifele jvet pedig meg mertem volna r eskdni, hogy a tanrn leveg utn kapkod a szemtelensgem lttn.
Bocs, de mondtam, hogy nem vagyok pincsikutya!
Egyenesen haza mentem, s letettem a tskm. Biztosra vettem, hogy kicsengets utn Olvia els dolga lesz felhvni Anyt. meg, majd ha hazajn, egy j kis fejmossban fog rszesteni, ami gy kezddik, hogy: "des kisfiam, ez volt az els tantsi napod!", a folytats: „Most kezdtl az j iskoldban!”, a befejezs pedig: „Legkzelebb el ne forduljon ilyen!" Nekem pedig nincs ms dolgom, mint beszrni egy-egy „igen, Anya", „rtettem, Anya", vagy „rendben, Anya"-t, valahnyszor levegt vesz.
Bekapcsoltam a notebook-omat, s megnztem a berkezett zeneteimet. Csak egy volt, az is Aptl. Remli, hogy minden rendben ment az els napon, s nem lesz velem semmi gond. Nan, Apu…
A teljes dlelttt s a dlutn egy rszt a tv eltt tltttem. Br nem volt benne semmi j, idtltsre alkalmas volt. De semmi msra.
Dlutn 4 ra fele bementem a kzpontba. gy gondoltam, hogy itt – akrcsak nlunk otthon – ilyenkor indul be az let, ilyenkor lehet biztosan megtallni az irodban a vezetket. Nem is tvedtem.
Mikor odartem, az els, amit meglttam, a kirs volt: Horvth Kajetn Magnintzmny. Nem lepett meg. Az otthoni kzpontom is „magnintzmny” nv alatt futott.
Az emberek szemben ezek az pletek adnak otthont a klnbz gazdag csaldok csemetinek, ahol a tanulmnyi tlag legalbb 5,00, a tandj pedig az eget veri. Persze gy is van nhny vllalkoz szellem szl, aki ide akarja ratni a gyerekt, de szerencsre ezek nem komoly prblkozsok. Meg aztn ilyenkor ltalban a kzpont vezeti eljnnek a „sajnlom, de most nincs lehetsgnk j dikot felvenni. A vrlistnk gy is szzas nagysgrend.” lnyeg mondattal s nagyon szigor hozzllssal, ami aztn vgkpp elveszi a kedvket a dologtl. Legalbbis nlunk gy volt.
A kvetkez, amit megllaptottam, hogy az plet nem volt feltn; egy nagy, fehrfal iskola benyomst keltette, az utcafront fell szpen rendezett pzsittal s rcsos kertssel.
A kapu nyitva volt, s gy egyenesen a bejrati ajthoz mentem, majd tovbb, egy helyisgbe, ami egy iskola elterre emlkeztetett.
A recepcin egy huszonvesnek kinz lnyt lttam. Mikor meghallotta a lpteimet, egybl rm nzett. A jl ismert, furcsa rzs kertett hatalmba, s tudtam, hogy egy Bizalmassal van dolgom. Egy vmprral.
- Egy pillanat – mondta, mikor elmagyarztam, hogy mi jratban vagyok ott, s a telefon utn nylt. – Megkrdezem, tud-e fogadni.
Blintottam.
Mg a lny telefonlt, elszr t vettem szemgyre: kedves arca volt, hossz, egyenes szl, barna haja s barna szeme. Egy vkony garbt viselt, ami kiemelte karcs alakjt. Az egyszer emberek egy mankennek hittk volna.
Krbenztem. A recepcitl – vagy, ha jobban tetszik, porttl - jobbra is, balra is folyos vezetett az plet tbbi rsze fel, velem szemben pedig lefel is, felfel is lpcssor helyezkedett el, amik mellett szintn folyos volt.
- Rendben, azonnal odaksrjk – hallottam a lny hangjt, mire hozz fordultam. – Mindjrt jn valaki, aki odaksr – mondta kedvesen, s mosolygott is hozz.
- Ok – blintottam, s elfordultam. Semmi kedvem nem volt egy csupa vidm lny mosolygst nzni. Nem kellett hozz fl perc sem, hogy meghalljuk a kzeled lptek zajt, s ezzel egy idben megjelent a bizserget rzs, s mr tudtam, hogy egy jabb Bizalmashoz lesz szerencsm.
- Krlek, kvess! – szlalt meg az jonnan rkezett idsebb ni vmpr.
Elindultam a ksrm utn.
A vmpr a lpcs jobb oldaln elhelyezked folyosn indult el, mire kvettem t. Felnztem a plafonra, s egy egsz sor neonlmpt pillantottam meg. Tnyleg olyan, mint egy iskolban…
A n egy irodba vezetett. Kinyitotta, majd mikor bementem rajta, bezrta mgttem az ajtt. Nem csodlkoztam rajta; megszoktam mr egyes Bizalmasok visszahzd viselkedst.
A dolgozszoba, ahov a n vezetett, nagy volt, szp s knyelmesen berendezett. Ahogy belptem, pont elttem klnbz kitntetsekkel, rmekkel, kupkkal zsfolt nagy, vitrines szekrny llt. Oldalra fordtva a fejem vgre megpillanthattam azt, aki miatt idejttem.
Kornl, a kzpont vezetje, egy rasztal mgtt lt. Hossz, szksbarna hajt lfarokba kttte, tglalap alak, keret nlkli szemvege mgl mogyorbarna szempr nzett rm.
Megfigyeltem a frfit; nagyjbl 30 v krnykn lehetett. A bizserget rzs pedig elrulta, hogy vadsz.
- lj le, Zack! – A hangja zeng volt, kedves. Mgis, valahogy volt egy olyan rzsem, ha a helyzet gy kvnn, a szeldsge s kedvessge egy szempillants alatt eltnne.
Mikzben helyet foglaltam egy knyelmesnek ltsz, kiprnzott szken, elcsodlkoztam azon, hogy honnan tudja a nevem.
- Tegnap felhvott Pter. mondta, hogy az elkvetkez napokban szmthatok a felbukkansodra – mondta, s lapozott egyet az aktmban. gy mr rtettem, hogy honnan tudja a becenevem, s mirt nem szltott Zakarisnak: Pter a rgi kzpontom vezetje volt.
- Nos, itt az ll, hogy hat ves korod ta tudod, hogy mi vagy – olvasta fel sem pillantva a lapokbl.
- Igen. Azta kpeznek.
- Meslnl nekem errl egy kicsit? – pillantott fel a paprjaimrl, s rdekldve nzett rm.
- Minden le van rva, rszletesen, ha lapoz egyet – feleltem. Tudtam, hogy gorombn viselkedem, de ez krlbell annyira rdekelt, mint mikor otthagytam az osztlyfnki rmat.
- Tudom – nzett hosszasan a szemembe Kornl, s gy tett, mintha meg se hallotta volna a gorombasgomat. -, de mgis, szeretnm a te szavaiddal hallani.
- Mint olvashatja – shajtottam. -, hat ves korom ta tudom, hogy vmprok lteznek. A szleimmel voltunk nyaralni, s ott megtmadtak. Csak n s egy msik src rzkeltk a jelenltket. n megsztam egyetlen karcols nlkl, de a srcot megharaptk. t is vltozott.
- rtem – blintott Kornl, majd jbl az aktmnak szentelte a figyelmt.
Hosszas csend kvetkezett. Mikzben Kornl a jellemzsemet olvasta az tdik oldalon – volt mit olvasnia… -, addig n a Kornl mgtti ablakon bmultam a bels kertre.
A kert krlbell akkora lehetett, amint a fplet. A kzepn llt egy szkkt, ami krl padok lltak a kertben gynyrkdk szmra. Ami a nvnyeket illette, volt benne egy tiszafa, tbb, szmomra ismeretlen bokor s sokfle virg.
A kerten tl a hz oldalplett lttam, ahol – gondolom – a kzpont bizalmasai laktak s ltek. Mindent a knyelem s a nyugalom rzse hatott t.
Szinte svrogtam a rgi kzpontom brtnszer plete utn.
- gy ltom – szlalt meg sokra Kornl, s becsukta az irattart fedelt. -, elgg meg voltak elgedve veled – mondta elegnsan tugorva a jellemzsem rtkelst. - Mieltt mg krbevezetnlek a kzponton, csak egyetlen egy krdsemre felelj: mi a clod? – llt az sszekulcsolt ujjaira tmasztotta, s tprengve, mgis kvncsian nzett rm.
Elgondolkoztam, hogy mit is mondhatnk. Az igazsgot.
- Az egyik, ha nem a legjobb vadsz akarok lenni – mondtam, btran a frfi szeme kz nzve.
Nem rdekelt, mit szl hozz. Ha minden jl megy, gyis csak egy vet kell itt kihznom…
- rtem – blintott Kornl, majd a paprjaimat az rasztaln hagyva felllt a szkbl, s megindult az ajt irnyba. - Nos, akkor lgy oly szves, s gyere utnam.
Fellltam, s a nyomban kimentem a szobbl.
Meg kellett llaptanom, hogy a hz risi volt. A dolgozszobbl kilpve pont a lefel vezet lpcsnl lyukadtunk ki. Kvncsian balra nztem, s ott egy ajtt pillantottam meg.
Vajon az hov vezethet?
- Az ott a knyvtr – szlalt meg Kornl, kvetve a tekintetemet. – Br inkbb konferenciateremknt szoktuk hasznlni, elg gazdag kszlete van. Ha szksged lenne belle valamire, nyugodtan elviheted, csak eltte szlj nekem vagy valamelyik trnernek!
Blintottam, s megindultam lefel a lpcsn.
Nem volt szoksom fecsegni. Vagy a lnyeget, vagy semmit – ez az elvem. Kornl sem szlalt meg. Lementnk egszen a lpcs aljig, majd jobbra fordultunk. A folyos vgn aztn Kornl bement egy ktszrny ajtn. Kvettem.
Mint kiderlt, az edzterembe jutottunk, ahol mr 10-15 f gyakorolt. Volt, aki ktelet mszott, ms gerendzott, megint ms szekrnyt ugrott, de sokan voltak, akik csak lltak s nztk trsuk prblkozsait.
- Jl gondoltam, hogy erre voltl a legkvncsibb? – krdezte Kornl egy that pillants ksretben.
Blintottam. Valban ez volt az, ami a legjobban rdekelt.
A csapat tagjai elgg vltozak voltak: fik, lnyok vegyesen. Ami mg szokatlanabb volt, hogy ugyangy lttam 13 ves kezdt, mint 17 ves vgzst.
Ez otthon egyltaln nem gy volt. Korok, nemek szerint kln vlogattak minket. Az mindegy volt, hogy ha az egyik csoportba kt egyn kerlt, a msikba hat. A lnyok valamivel gyengbb kikpzst kaptak, a fik pedig nehezebbet. Dbbenten kaptam fel a fejem, mikor az egyik lny felnevetett. Nlunk ez egyltaln nem volt jellemz. rltnk, ha a kpzs utn lerogyhattunk az ltzben a padra a fradtsgtl. Itt, ezek szerint, minden ms lesz.
- Ki a legtehetsgesebb? – krdeztem. Ha n akartam lenni a legjobb, s t akartam venni a helyt, akkor mindenkppen ki kellett puhatolnom a gyenge pontjt, s lehetsgeim szerint mindenben jobbnak kellett lennem nla.
- – mutatott Kornl a gerendra.
- De hiszen ez egy lny! – fakadt ki bellem a megdbbens. Otthon a legjobb mindig egy fi volt. Egy nagydarab, benga llat, aki mindenkit levegnek nzett, s kln megtiszteltets volt, ha hozzd szlt.
A kpessgeim alapjn n is a legjobb lehettem volna, de, mint arra Pter felhvta a figyelmem, kevs volt a testtmegem. De itt, ezek szerint sokkal nagyobb volt az eslyem az lmom elrsre, mint otthon. Vgre egy j dolog.
- Igen, ezt n is szrevettem – mondta Kornl, s meg mertem volna eskdni r, hogy egy mosolyt prbl elfojtani.
Mind a ketten a lnyt nztk, amint leugrott a normlmret gerendrl, s csatlakozott azokhoz, akik egy msik feladaton dolgoztak. Mikor meglttk, hogy a csaj feljk kzelt, utat engedtek neki, hogy gyakoroljon. Vgre egy otthoni szoks.
Rnztem a feladatra, amit a lny meg akart csinlni. Hrom trambulin segtsgvel fel kellett jutni a 10 mter magasan lev, szrtktl vastagsg, kifesztett ktlre. Szp!
A lny nekiszaladt, hogy lendletet vegyen s rugrott az els trambulinra. Kt ugrs s mris olyan magasra szllt fel, hogy knnyen tugorhatott a msodikra. Jl ismertem ezt a feladatot; minden az idztsen mlott, ugyanis a kvetkez kt trambulinon mr csak egyszer-egyszer vehet lendletet. Ha elszmtja magt s kifogy a lendlete, akkor csak a 6 mterrel lentebbi biztost hl menti meg a lezuhanstl.
- Nagy lesz a lendlete – szlaltam meg flegmn, mikzben a lny a msodik trambulinrl a harmadikra ugrott. Tl nehz volt a feladat, hiszen ezzel a kpzett artistk is csak nagy nehezen birkztak meg. Egy kzepes teljestmny vadszrl akkor inkbb ne is beszljnk.
- Majd megltod – mondta Kornl, sokat sejteten.
s meglttam. Nagy volt a lendlete, amint azt elre megmondtam, de a lny az utols pillanatban beiktatott egy szaltt, majd csak fl centire kerlte ki a ktelet. Dbbenten nztem r. Most mr rtettem, mirt volt a legjobb.
- Mita gyakorolja ezt a feladatot? Egy, esetleg kt napja? – Tudtam, hogy egy tanonctl ez a legtbb, amit kihozhatott magbl, s akkor is kb. 1-1,5 napot kellett vgigedzenie - egyfolytban.
Kornl az rjra nzett.
- Fl rja.
Felvontam a szemldkm. Lehetetlen volt, hogy a lny mg csak fl rja csinln a gyakorlatot, s mris ott tart, hogy majdnem tkletes.
- Nri! Gyere csak ide! – harsant hirtelen Kornl hangja.
A frfira nztem. Nem tudtam, mit akar a lnytl, de volt egy olyan rzsem, hogy le akarja teremteni. Nlunk mindig gy tettek a legjobbal. Ha nem ment valami kt, hrom prba utn, bntetsknt egsz este a feladatot kellett gyakorolnia egszen addig, amg nem ment tkletesen. Persze ezt nem csak a legjobbal tettk meg, hanem mindenkivel, aki a nap vgre nem tudta tkletesen bemutatni az aznapi gyakorlatot. Krrvenden elmosolyodtam.
Ha lehetett, mg jobban megdbbentem, mikor lttam, hogy a lgtornsz, aki kimszott a hl szlre, hogy onnan aztn kecsesen leugorjon a fldre, ugyanaz a szemly, akit nem is olyan rg mg legszvesebben letttem volna.
|